przyznawania dofinansowania w 2011r. do zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozostających w dyspozycji Prezydenta Miasta Zamość

 W celu zapewnienia prawidłowej gospodarki środkami PFRON, w tym celowości, racjonalności, efektywności i oszczędności oraz należytego wykonania zadań określonych w  przepisach art. 35a ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2010r. Nr 214, poz.1407 z późn. zm.) ustala się następujące zasady:

I. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej

      Likwidacja barier architektonicznych ma umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić osobie niepełnosprawnej mającej trudności w poruszaniu się, wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
      Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON. Koszt opracowania dokumentacji budowlanej likwidacji barier (kosztorys inwestorski i szkice mieszkania przed i po adaptacji) pokrywa w całości osoba ubiegająca  się o dofinansowanie.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności i potwierdzone zaświadczeniem lekarskim opisującym rodzaj schorzenia z wyraźnym podkreśleniem, że wnioskodawca ma trudności w poruszaniu się.
       Pracownicy MCPR dokonują wizji w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej celem sprawdzenia zasadności wniosku o dofinansowanie likwidacji barier. Przeprowadzają także   kontrolę wykonania prac objętych umową, przed jej rozliczeniem i przekazaniem wnioskodawcy dofinansowania ze środków PFRON.

Dofinansowanie ze środków PFRON może obejmować w szczególności:

  1. budowę pochylni-podjazdu do budynku mieszkalnego, zapewniającego osobom niepełnosprawnym samodzielny dostęp do lokalu wraz z wyrównaniem nawierzchni chodnika w pobliżu wjazdu na pochylnię oraz dojścia do budynku,
  2. dostawę, zakup i montaż: podnośnika, platformy schodowej, transportera schodowego, windy przyściennej, innych urządzeń do transportu pionowego,
  3. dostawę, zakup i montaż poręczy i uchwytów w ciągach komunikacyjnych oraz uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych,
  4. roboty polegające na : likwidacji progów, likwidacji zróżnicowania poziomów podłogi,
  5. przystosowanie drzwi (w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich):
        zakup i montaż drzwi wejściowych (zewnętrznych) o szerokości w świetle ościeżnicy co     najmniej 90 cm, pozostałych - co najmniej 80 cm, zakup i montaż drzwi przesuwnych,     zakup i montaż okuć do drzwi balkonowych i okien, umożliwiające ich samodzielną     obsługę przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim - gdy montaż okuć ze względu     na stan techniczny okien i drzwi balkonowych jest możliwy - w kuchni i jednym pokoju     wybranym przez wnioskodawcę, zakup i wymiana okien i drzwi balkonowych w     przypadkach, o których mowa wyżej, gdy montaż okuć nie jest możliwy,
  6. wymianę wykładziny podłogowej (w miarę konieczności z podłożem), jeżeli stwarza trudności w poruszaniu się,
  7. przystosowanie istniejących pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wnioskodawcy,
  8. koszt przystosowania mebli kuchennych do samodzielnej obsługi przez osobę niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim w tym: obniżenie  zlewozmywaka, zakup i montaż niskich blatów, umożliwiających dojazd wózkiem inwalidzkim, zakup i montaż ruchomych półek oraz pojemników na specjalnych prowadnicach, zakup i montaż zawiasów umożliwiających otwieranie drzwiczek pod kątem większym niż 90 stopni (do 170 stopni), zakup i montaż zatrzasków magnetycznych.
  9. inne koszty wynikające z indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej związane z likwidacją barier architektonicznych w miejscu zamieszkania.

      Złożone przez wnioskodawcę kosztorysy obejmujące prace planowane w ramach likwidacji barier architektonicznych podlegają weryfikacji w zakresie wysokości nośników kosztów (roboczogodzina, koszty pośrednie, koszty zakupu, zysk), VAT-u oraz zakresu rzeczowego. Nie mogą być objęte dofinansowaniem ze środków PFRON prace remontowe (np. wymiana zużytych urządzeń sanitarnych, bojlerów na nowe) lub poprawiające estetykę mieszkania (np. sufity podwieszone, zabudowa rur kanalizacyjnych, wymiana zniszczonej glazury lub zużytych posadzek). Zakwalifikowane do dofinansowania prace muszą mieć ścisły związek z niepełnosprawnością wnioskodawcy. 
 
 Ze względu na ograniczone środki finansowe na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej w 2011r. w pierwszej kolejności dofinansowane będą wnioski osób niepełnosprawnych, które nigdy nie korzystały jeszcze z tej formy pomocy, posiadających I grupę inwalidzką (orzeczenie równoważne), zamieszkujących samotnie, poruszających się na wózkach inwalidzkich, w zakresie uznanym przez Komisję powołaną przez Prezydenta Miasta Zamość.


II. Likwidacja barier w komunikowaniu się i technicznych

       Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
      Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z  niepełnosprawności  i potwierdzone zaświadczeniem lekarskim uzasadniającym potrzebę posiadania wnioskowanego sprzętu.
Likwidacja tych barier ma umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Zakup sprzętu AGD „specjalistycznie przystosowanego dla osób niepełnosprawnych” może stanowić likwidację barier i stać się przedmiotem dofinansowania.

Dofinansowanie ze środków PFRON może obejmować w szczególności:

  1. w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się:
    • komputer ze specjalistycznym programem dla osób z niepełnosprawnością z tytułu    narządu słuchu i głuchoniemych oraz inną niepełnosprawnością (po uznaniu do dofinansowania przez Komisję) – do 1.200 zł.
    • komputer bez specjalistycznych programów dla osób z niepełnosprawnością z tytułu    narządu słuchu  i  głuchoniemych oraz inną niepełnosprawnością (po uznaniu do    dofinansowania przez Komisję)  – do 1.000 zł.
    • inny sprzęt ułatwiający komunikowanie się wskazany przez lekarza prowadzącego  i uznany   do   dofinansowania przez Komisję.
  2. w ramach likwidacji barier technicznych:
    • łóżko ortopedyczne – do 1.500 zł
    • inny sprzęt likwidujący bariery techniczne wskazany  przez lekarza prowadzącego i uznany do dofinansowania przez Komisję.

Do wniosków o dofinansowanie Wnioskodawcy załączają dwie oferty cenowe sprzętu stanowiącego przedmiot dofinansowania.
W uzasadnionych przypadkach (np. sprzęt robiony na indywidualne zamówienie) wymagana będzie jedna oferta.


III. Dofinansowanie zadań z zakresu: sport, kultura, rekreacja, turystyka osób niepełnosprawnych

       Dofinansowanie do wysokości 60% uznanych kosztów ogólnych  zadania następuje po weryfikacji kosztorysu załączonego do wniosku. 
Ze względu na ograniczone środki finansowe na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej w 2011r. dofinansowanie zadań z tego zakresu przyznane będzie każdemu stowarzyszeniu,  które złożyło  wniosek  na  jedno  zadanie.


IV. Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny

      Wysokość dofinansowania ze środków PFRON do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 60% kosztów zakupu sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

O dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności i potwierdzone zaświadczeniem lekarza specjalisty opisującym stan zdrowia oraz potrzebę rehabilitacji w warunkach domowych przy wykorzystaniu  zalecanego przez lekarza specjalistę sprzętu rehabilitacyjnego, przy jednoczesnym  spełnieniu przez Wnioskodawcę kryterium dochodowego. Przeciętny miesięczny  dochód** nie może przekraczać kwoty:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia* na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, (od 1 marca br. jest to kwota 1.719,11 zł),
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia* w przypadku osoby samotnej (od 1 marca br. jest to kwota 2.234,84 zł),

Do wniosku o dofinansowanie Wnioskodawcy załączają dwie oferty cenowe sprzętu stanowiącego przedmiot dofinansowania.
W uzasadnionych przypadkach (np. sprzęt robiony na indywidualne zamówienie) wymagana będzie jedna oferta.
Przedmiotem dofinansowania nie może  być sprzęt leczniczy, lecz sprzęt służący rehabilitacji.

Dofinansowanie ze środków PFRON  może obejmować w szczególności:

  1. rowery rehabilitacyjne, rotory.
    Wysokość dofinansowania do zakupu rowerów rehabilitacyjnych, rotorów określana jest przez Komisję opiniującą wnioski i uzależniona od indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności, co powinno być zawarte w załączonym do wniosku zaświadczeniu lekarza specjalisty,
  2. specjalistyczne oprogramowanie komputerowe dla osób niepełnosprawnych  intelektualnie.
    Dofinansowanie w wysokości  do 60% kosztu zakupu specjalistycznego oprogramowania może otrzymać osoba z  niepełnosprawnością intelektualną,  posiadająca opinię z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej o potrzebie  rehabilitacji w warunkach domowych przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego ze specjalistycznymi programami,
  3. inny sprzęt rehabilitacyjny wskazany przez lekarza specjalistę oraz uznany do dofinansowania przez Komisję.

Wysokość dofinansowania określana jest  przez Komisję opiniującą wnioski, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności, potwierdzonych zaświadczeniem lekarskim o potrzebie rehabilitacji w warunkach domowych, przy wykorzystaniu zalecanego przez lekarza specjalistę sprzętu rehabilitacyjnego.

Ze względu na ograniczone środki na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej, w 2011r. dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego przyznawane będzie osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) oraz dzieciom i młodzieży do 24 roku życia, uczącej się i niepracującej.


V. Dofinansowanie  zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

O dofinansowanie ze środków Funduszu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane na postawie odrębnych przepisów mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli średni miesięczny dochód** nie przekracza kwoty:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia* na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, (od 1 marca br. jest to kwota 1.719,11 zł),           
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia* w przypadku osoby samotnej (od 1 marca br. jest to kwota 2.234,84 zł),

Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ze środków Funduszu następuje na pisemny wniosek złożony do Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze   wynosi do:

  • 100 % udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
  • 150 % sumy kwoty limitu wyznaczonego przez narodowy fundusz zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

       Ze względu na ograniczone środki na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej, w 2011r. dofinansowanie do aparatu słuchowego, w ramach zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, będzie przyznawane w pełnej wysokości niepełnosprawnym dzieciom w wieku do 16 roku życia i młodzieży uczącej się i niepracującej  do 24 roku życia bez względu na stopień niepełnosprawności, natomiast pozostałym osobom niepełnosprawnym w maksymalnej wysokości do 800 zł. 
       Dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych dla jednego wnioskodawcy w  2011r.
nie może przekroczyć kwoty 3.000 zł.
Wnioski, których realizacja przekracza 3.000 zł będą rozpatrywane przez Komisję.

 

VI. Dofinansowanie do  uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych

 Dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych odbywa się na zasadach określonych  w Rozporządzeniu Ministra Pracy i  Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007r.    w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U. Nr 230 poz. 1694).

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie turnusu, jeżeli przeciętny  miesięczny dochód** nie  przekracza kwoty:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia* na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, (od 1 marca br. jest to kwota 1.719,11 zł),
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia* w przypadku osoby samotnej (od 1 marca br. jest to kwota 2.234,84 zł),

W przypadku przekroczenia powyższych kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o   którą dochód  ten został przekroczony.
Dofinansowanie ze środków PFRON do turnusu rehabilitacyjnego wynosi odpowiednio:

  1. 27%  przeciętnego wynagrodzenia*, dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej  bez względu na stopień niepełnosprawności (od 1 marca br. 928 zł),
  2. 25% przeciętnego wynagrodzenia* dla osoby z umiarkowanym stopniem  niepełnosprawności (od 1 marca br. 860 zł),
  3. 23% przeciętnego wynagrodzenia* dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności (od 1 marca br. 791 zł),
  4. 18% przeciętnego wynagrodzenia* dla opiekuna osoby niepełnosprawnej(od 1 marca br. 619 zł),
  5. 18% przeciętnego wynagrodzenia* dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej (od 1 marca br. 619 zł).

       W 2011r. dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego przyznawane będzie niepełnosprawnym dzieciom w wieku do 16 roku życia i młodzieży uczącej się i niepracującej  do 24 roku życia bez względu na stopień niepełnosprawności, które nie korzystały w 2010r. z dofinansowania. Przysługujące dofinansowanie będzie obniżane o 20% (od 1 marca br. dofinansowanie wynosić będzie 742 zł dla uczestnika i 495 zł dla opiekuna). 
       W przypadku dorosłych osób niepełnosprawnych dofinansowanie zostanie przyznane  tylko 5 osobom niepełnosprawnym po laryngektomii (pomniejszone o 20% i bez dofinansowania opiekunów), do uczestnictwa w specjalistycznym  turnusie dla osób po usunięciu krtani (rehabilitacja foniatryczna i logopedyczna) - z nauką wydobywania głosu i mowy, doskonaleniem mowy zastępczej oraz  rehabilitacją funkcji oddychania.

 

Dofinansowanie ze środków PFRON do realizacji  zadań z zakresu   rehabilitacji społecznej regulują niżej wymienione akty prawne:
 

  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2010r. Nr 214 poz.1407 z późn. zm.),
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i  Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w  sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 96 poz. 861 z późn.zm.),
  3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki  Społecznej z dnia 15 listopada 2007r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych  (Dz.U. Nr 230 poz. 1694), niniejsze zasady i umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Prezydentem Miasta Zamość.

Tryb rozpatrywania wniosków

  1. Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych oraz zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i środki pomocnicze (o wartości przekraczającej 3.000 zł) rozpatrywane są przez powołaną przez Prezydenta Miasta Zamość Komisję opiniującą wnioski z zakresu rehabilitacji społecznej, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych zrzeszających osoby niepełnosprawne, lekarz rehabilitant, psycholog, oligofrenopedagog - informatyk, prawnik, pedagog specjalny, inżynier budownictwa i mgr administracji.
  2. Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON realizacji zadań z zakresu: sport, kultura, rekreacja, turystyka osób niepełnosprawnych rozpatruje powołana przez Prezydenta Miasta Zamość Komisja, w skład której wchodzą: przedstawiciel Urzędu Miasta oraz pracownicy MCPR.

Uwaga:

* przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS - komunikat w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski, w sprawie przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie art. 20, pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r Nr 39, poz. 353, z późn. zm.).

**przeciętny miesięczny dochód oblicza się za kwartał poprzedzający miesiąc, w którym składany jest wniosek, dzieląc sumę dochodów wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie w kwartale przez 3 i przez liczbę członków gospodarstwa domowego.

Niniejsze „Zasady…” zostały zaakceptowane przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych w Zamościu w dniu 18 lutego 2011r.

 

Zatwierdzam:

PREZYDENT MIASTA
Marcin Zamoyski

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu: ZASADY przyznawania dofinansowania w 2011r. do zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozostających w dy
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Paweł Michalski
Data publikacji:22.02.2011 09:22
Informację aktualizował:Paweł Michalski
Data aktualizacji:22.02.2011 09:22